Yeni yıla girdik ve insanlar hedeflerini şimdiden koymaya başladı bile. Peki siz bu sene neleri gerçekleştirmek istediğinizi belirlediniz mi? Eğer hala listenizi hazırlama aşamasında iseniz size önerimiz akıcı bir İngilizce konuşmayı eklemeniz olacaktır! 

 

Her ne kadar başta imkansız gibi gelse bile doğru ve zamanlı bir çalışma ile sadece bir yılda akıcı İngilizce konuşmak mümkündür. Bunu daha önce birçok insan başarmıştır ve sizin başaramamanız için hiçbir sebep bulunmamaktadır. Peki, bunca insan bunu nasıl yaptı? 

 

English Time olarak yeni yılda akıcı İngilizce konuşmanız için bugün yapmaya başlamanız gereken 10 maddeyi sizin için sıraladık. Hadi, beraber inceleyelim!

 

1. Her gün İngilizce Konuşun!

Akıcı bir İngilizce konuşmak istiyorsanız normal olarak en başta yapmaya başlamanız gereken şey her gün İngilizce konuşarak bu yeteneğinizi geliştirmeniz olacaktır. Ayrıca olabildiğince uzun süre konuşmanız daha iyi olacaktır. Öncelikle kısa süreler ile başlayıp daha sonra konuştuğunuz süreyi uzatmanız sizin için daha iyi olacaktır. Önemli olan bu alışkanlığınızı bozmayarak her gün gerçekten İngilizce konuşmanız olacaktır! 

 

2. Yaygın Cümle Yapıları ve Kuralları Üzerine Olan Hakimiyetinizi Mükemmelleştirin! 

Her ne kadar bu cümle ve yapılar basit gibi gelse bile aslında günlük konuşmanızın %90’ını oluştururlar. Durum böyle olunca öncelikle bunlar üzerinde iyi bir hakimiyet oluşturmanız ve onları sanki ana diliniz gibi kullanabilmeniz, daha zorlu kelime ve cümle yapılarını öğrenmeye ve kullanmaya daha çok zamanınız olması demektir. Unutmayın, yapınızın temeli sağlam değil ise çok fazla yukarı doğru çıkmanız mümkün olmayacaktır! 

 

3. İngilizcede En Çok Kullanılan Kelimeleri Öğrenin

Şaşırtıcı gelse bile yaygın cümlelerde olduğu gibi bir gün içinde kullandığınız kelimelerin %95’ini en popüler 3000 İngilizce kelimesi oluşturur. Durum böyle olunca bu kelimeler her İngilizce öğrenen için çok kritik ve temel bir gerekliliktir. Bu kelimeleri daha yolun başından öğrenmeniz demek daha sonra zorlanmamanız ve çeşitli kelimeler içeren farklı cümleler oluşturabilmeniz demektir. 

 

4. Düzenli Olarak İngilizce Medya Tüketin! 

İngilizce ile beraber ne kadar zaman geçirirseniz o kadar hızlı ve rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Medya dememizin sebebi ise Youtube videolarından, Netflix dizilerine ve hatta İngilizce gazete yazılarına kadar her şeyi farklı şekillerde tüketmenizin önemli olmasıdır. Bu tarz içerikler ile zaman geçirirken bir yandan olabildiğince çeviri kullanmanız ve yeni öğrendiğiniz kelimeleri not etmeniz de sizin için çok faydalı olacaktır. 

 

5. Farklı Bir Ülkeyi Ziyaret Etmeyi Deneyin

İngilizce konuşma yeteneğinizi geliştirmenizin ya da aslında ne kadar gelişmiş olduğunun farkına varmanızın en basit yollarından birisi ise farklı bir ülkeyi ziyaret etmeniz olacaktır. Sonuç olarak yabancı bir ülkeye gittiğiniz zaman kendi diliniz ile iletişim kuramayacağınız için sadece İngilizceyi kullanabileceksiniz. Bu da aslında farklı insanlar ile iletişim kurarken bir yandan İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeniz demektir. 

 

6. İngilizce Çalışmalarınızı Düzenli Bir Programa Oturtun

Sürekli bir çalışma yapmanızın yanında önemli olan şeylerden birisi de çalışmalarınızı düzenli bir şekilde ilerletmeniz olacaktır. İngilizce çalışmaya başladıktan sonra bir gün 1 saat, bir gün ise 6 saat çalışmanızın size çok bir faydası olmayacaktır. Bundan dolayı öncelikle kısa çalışma aralıkları ile başlayarak bu süreyi zaman ile uzatmanız ve bu alışkanlığınızı bozmamanız başarınızda büyük bir etken olacaktır. 

 

7. Yabancı Arkadaşlar Edinmeyi Deneyin 

Farklı bir ülkeyi ziyaret edemiyorsanız bunun yerine yapabileceğiniz alternatiflerden birisi ise yabancı bir arkadaş edinmek olacaktır. Edindiğiniz yeni arkadaşınız ile sürekli ve düzenli olarak İngilizce kullanarak iletişime geçmeyi unutmayın. Bu süreç boyunca çeviri kullanmanın rahatlığına düşmemeniz önemli olacaktır. Başta zorlu ve tekrar eden bir süreç gibi gözükse bile zaman ile sohbetleriniz gelişecek ve bu da İngilizcenizi geliştirecektir. 

 

8. İngilizce Özel ve Sınıf Dersleri Alın!

Her zaman tek başınıza her şeyin üstesinden gelmeniz mümkün olmayabilir. Durum böyle olunca başka insanlardan ve özellikle bu iş üzerine uzmanlaşmış kişilerden yardım almanız sizin için en iyisi olacaktır. Hedeflerinize uygun bir sınıfa veya özel bir öğretmen ile beraber çalışmanız sizi bu seneki hedeflerinize daha hızlı ulaştıracaktır!

 

9. Alternatif Olarak İngilizce Yardımlaşma Gruplarına Katılmayı Deneyin!

Eğer İngilizce dersler almaya zamanınız veya durumunuz yok ise bunun yerine İngilizce yardımlaşma gruplarına katılmayı deneyebilirsiniz. Bu gruplar genellikle sizin gibi insanlardan ve yardımsever İngilizce öğretmenlerinden oluşur. Bu gibi gruplarda insanlar hem İngilizce sohbet edebilir hem de akıllarına takılan soruları birbirlerine sorabilirler. 

 

10. Riskler Alın! 

Her zaman rahat rahat ilerlemek ideal değildir. İngilizce öğrenirken bazenleri riskler almanız iyi olacaktır. Örneğin seviyeniz bir diziyi izlemeye yetmese bile bunu deneyin! Veya başka insanlar ile İngilizce kullanarak iletişim kuramayacağınızı düşünüyorsanız bile yeni sohbetlere ve dünyalara dalın! Ne kadar hızlı bir şekilde bu risklerin avantajlara dönüştüğünü görecek ve siz de kendinize şaşıracaksınız. 


 

İngilizce öğrenmenin birçok farklı yolu ve yöntemi olsa bile bu sıraladığımız yöntemleri kullanarak bir yıl gibi kısa bir sürede İngilizcenizi geliştirebilir ve akıcı bir şekilde konuşmaya başlayabilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, başarılı olmanızda en önemli olacak nokta ise düzenli ve ısrarcı bir şekilde çalışmak olacaktır.