Yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız aklınızda yanınızda neler götürmeniz gerektiğinden, en iyi şehri nasıl seçebileceğinize kadar bir çok soru olacaktır. Ama aklınızdaki en büyük soru belki de tanımadığınız bir ülkede nasıl arkadaş edineceğiniz ve insanlar ile nasıl iletişim kuracağınız olacaktır. Peki, gerçekten yurt dışında nasıl arkadaşlıklar edinebilirsiniz? 

 

Sizin için hangi ülkeye giderseniz gidin yeni arkadaşlar kurmanıza yardımcı olacak 10 tavsiyeyi sıraladık. Hadi, beraber inceleyelim! 

 

1. Yeni Hobiler Deneyin ve Farklı Sınıflar Almayı Deneyin

Arkadaşlık kurmanız için belki de en önemli nokta olabildiğince fazla insan ile iletişim ve etkileşim halinde olmanız olacaktır. Başlangıçta bu çok zor gelse ve iletişim kurmakta zorlansanız bile zaman geçtikçe tanıştığınız insanlar ile nasıl daha iyi iletişim kurabileceğinizi öğreneceksiniz. Bu yüzden olabildiğince farklı ders ve kursları almayı deneyerek insanlar ile geçirdiğiniz zamanı arttırmak en iyi seçim olacaktır! Ayrıca ücretsiz seçeneklerden birisi olan çevrenizdeki hobi merkezlerini ve okulunuzun topluluklarını da deneyebilirsiniz. Böylece bir yandan yeni yetenekler kazanacak hem de daha hızlı arkadaşlıklar kurmayı öğreneceksiniz.

 

2. İnsanlar ile Konuşurken Nazik Olun Hem de Olabildiğince!

Nazik insanların herkes tarafından saygı duyulduğu ve sevildiği bilinen bir gerçek. Bu farklı bir ülkede olsanız bile aynı kalan bir sosyal kural olacaktır. Hatta özellikle o kültürdeki insanların yaşam tarzlarını bilmiyorsanız daha da önemli olacaktır. Bu yüzden insanlar ile konuşurken olabildiğince nazik olmaya çalışın. İnsanlara karşı ne kadar empatik ve hassas davranırsanız sizin ile arkadaş olmak istekleri daha da artacaktır. Bu yüzden yurt dışına çıkmadan önce nasıl nazik konuşabileceğinizi ve bunun için kullanabileceğiniz kelime ve gramer yapılarını öğrenmeniz iyi bir fikir olacaktır. 

 

3. Yabancı İnsanlar için Yapılan Tanışma Buluşmalarını ve Uygulamalarını Deneyin

Günümüz dünyasında ülke fark etmeksizin birçok insanlar farklı ülkelerde eğitim almakta ve çalışmaktadır. Bu insanların ise hepsinin ortak sorunlarından birisi sosyalleşmek ve o ülkenin yerlileri ile bağdaşabilmektir. Belki de bundan dolayı farklı ülkelerden gelen insanlar birçok tanışma buluşmaları yapar ve kendileri gibi insanlarla arkadaşlıklar kurmayı dener. Ayrıca sadece bu amaç ile kurulmuş uygulamalar bile bulunmaktadır. Siz de insanlar ile iletişim kurmakta zorluk yaşıyorsanız bu amaçlar için yapılan etkinlikleri deneyebilirsiniz. 

 

4. Gönüllük Programlarına Katılmayı Deneyin

Gittiğiniz ülkede kesinlikle gönüllü programları olacaktır. Bu programlara katılmanız sayesinde yeni insanlar ile tanışabilir ve aynı zamanda orada geçirdiğiniz zamanı daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu tarz programlara gönüllü olan insanlar genellikle daha anlayışlı olacağı için onlar ile arkadaşlık kurmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Bir alternatif olarak gitmeden önce interneti tarayabilir veya bulunduğunuz okula danışarak bu programlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

 

5. Kafelerde ve Restoranlarda İnsanlar ile Konuşun veya En Azından Deneyin! 

Başta bu her ne kadar kulağa korkutucu gelse bile aslında çokta zor değildir. Sıradaki sefer bir restorana girdiğinizde etrafınıza bakın ve ne kadar fazla insanın yalnız bir şekilde yemek yediğini saymaya çalışın. İnsanlar sosyal canlılardır. Bu yüzden onların yanına gittiğinizde hoşnut olmaları büyük bir ihtimaldir. Ayrıca gideceğiniz ülkeye gitmeden önce kendi ülkenizde pratik yaparak kendinizi buna hazırlayabilirsiniz. 

 

6. Kaldığınız Binadaki İnsanlar ile İletişime Geçin

Aynı binada olduğunuz için ortak bir noktanız olması daha rahat iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle bir öğrenci yurdunda kalıyorsanız daha fazla ortak nokta bulmanız işten bile olmayacaktır. İnsanlar ile sohbete geçin ve yanınızda küçük hediyeler götürmeyi unutmayın. Sonuçta herkes hediyeleri sever ve bu ilişkinizin daha rahat bir şekilde başlangıç almasını sağlayacaktır. 

 

7. Kendi Ülkenizden İnsanlar ile Konuşun 

Elbette sizin ülkenizden oraya giden tek kişi siz olmayacaksınız. Kendi ülkenizden birisi ile konuşmanız farklı ülkede yaşayacağınız alışma sürecinizi kolaylaştırma da yardımcı olacaktır. Ayrıca onların arkadaşları ile tanışabilir ve sosyal çevrenizi de genişletebilirsiniz. 

 

8. Okul Kulüplerine Katılmayı Deneyin

Türkiyenin aksine yurtdışında her okulun kendine has kulüpleri ve toplulukları bulunur. Ayrıca çoğu zaman bu topluluklara katılması ücretsizdir. Öncelikle okul danışmanız ile iletişime geçerek var olan kulüplerin listesini alabilirsiniz. Bu kulüplerde olabildiğince aktif olmanız ve insanlar ile iletişime geçmeniz yeni arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olacaktır. 

 

9. Katıldığınız Yerlerde Düzenli Bir Üye Olmaya Özen Gösterin

Belki de ilk günden arkadaşlıklar kurmanız ve insanlar ile iletişime geçmeniz o kadar kolay olmayabilir. Buna rağmen eğer düzenli bir şekilde gitmeye ve katılım göstermeye devam ederseniz insanlar zamanla size alışacak ve arkadaşlıklar kurmaya başlayacaksınız. 

 

Bu yazımızda bahsettiğimiz etkinlikler kesinlikle arkadaş edinmek için size yardımcı olacaktır. Ama en önemli olanın sizin insanlara ve farklı fikirlere açık olmanız olacağını unutmayın. Olabildiğince fazla insan ile tanışmaya çalışın ve tanıştığınız insanları gerçekten dinleyerek onların fikirlerini ve bakış açılarını anlamaya çalışın. Böylece kısa süre içinde birçok arkadaş edinecek ve içinde yaşadığınız kültürü daha iyi anlamaya başlayacaksınız.