İngilizce Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 5 Şey

İngilizce dünyada her 5 kişiden birinin konuştuğu bir dildir. Bu nedenle günümüzde artık İngilizce biliyor ya da öğreniyor olmak artı bir değer kazandırmadığı gibi bir gereklilik olarak görülür. İngilizce öğrenirken bu eğitime ülke meselesi gibi bakmak önemli, çünkü İngilizcesi olmayan birine terfi yok, yeni iş fırsatı yok, yurtdışı eğitim için burs imkanı yok, lisansüstü programa kabul yok.  Kısacası İngilizce yok sorun çok.

Peki, İngilizce öğrenmek isteyenler özellikle genel İngilizce konusunda nelere dikkat etmesi gerekir? Yani İngilizce’nin nasıl öğretildiğini bilmeden bu dilin öğrenilmesi açıkçası mümkün değildir.

1.İngilizce yaşayarak öğrenilir, ama nasıl yaşanır?

Aslında burada bahsetmek istediğimiz şey toplumun genelinde duyduğumuz, İngiltere’ye gitmeden, ABD’ye gitmeden dil öğrenilmez gibi klişe sözler değildir. Çünkü İngilizce öğrenirken elinize kağıt kalem alarak işe başlamak çok eğitici olmayacaktır. İngilizce hiçbir zaman ezbere dayalı öğrenilecek bir dil olmamıştır.

İngilizce öğrenirken basit kurallara göre hareket edilip, öğrenilen kelimelerin cümle içinde kullanılması ve birkaç ipucu ile birlikte geri kalan bölümün uygulamalı olarak devam ettirilmesi gerekir.

2.İngilizce Türkçe’den daha az kelimelere sahiptir.

Türkçe’de farklı kavramlar için farklı kelimeler kullanılır. İngilizce’de ise kavramlar için kullanılan sözcükler aynıdır. Bir örnek vermek gerekirse Türkçe’de bir erkek akraba için enişte, dayı, amca, birader gibi kelimeler kullanılırken İngilizce’de durum tamamen brother-in-law şeklinde özetlenebilir.

3.İngilizce’de kendi kurallarınızı oluşturabilirsiniz.

İngilizce öğrenirken gramer baskısından kurtulmak gerekir, çünkü bu sizin İngilizce’den uzaklaşmanıza neden olur. Başlangıçta öğrenmiş olduğunuz kelimeleri günlük yaşamınızda kalıplara döktüğünüzde kendi kurallarınızla pekiştirmiş olursunuz.

4.Farkında olmadan İngilizce Öğrenmek

İngilizce’yi biz her ne kadar eğitim, iş ve kariyer amaçlı olarak öğrenmeye çalışıyor olsak da aslında günlük yaşam içerisinde farkında olmadan kelime tekrarları ile öğreniyoruz. Örneğin kafe, restoran isimleri, menüler, yiyecekler gibi…

5.İngilizce öğrenirken her duyunuzun çalışmasını ister

İngilizce öğrenmek istiyorsanız eğitim sırasında tüm algılarınızın açık olması gerekir. Çünkü İngilizce duyularınızı çalıştırmanızı ister. Bir kelime öğrenmiş olduğunuzda bu kelimeyi kullanarak alıştırma yaparak pekiştirmeniz gerekir.