İngilizce öğrenmek yeni başlayan bir insan için çok zor gözükebilir. Özellikle yeni bir dil bilgisi öğrenmeniz, kelime ezberlemeniz ve  konuşma pratiği yapmanız gerektiği gerçeği başta göz korkutucu olabilir.Oysa İngilizce öğrenmek aslında göründüğünden daha kolay ve eğlenceli bir süreçtir. Doğru stratejiyi izlerseniz ve kendinizi sürece adarsanız hızlı bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz.

Sıfırdan İngilizceye başlayacak kişilere A0 seviyesi denir. Bir kişi A0 seviyesindeyse, bu sadece birkaç kelimelik cümleler kurabilen bir acemidir veya İngilizce bilmiyor olabilir. Peki A0 seviyesinden başlayan bir kişi bile nasıl İngilizce öğrenebilir?

 

1. Kısa, Basit Diyaloglarla Başlayın.

Öğrenmeye İngilizce hakkında bir şey bilmeden başlasanız bile, bir dil öğrenme ders kitabında bulabileceğiniz kısa, basit diyalogları okumaya devam ettiğinizde İngilizcenin % 50'sini oluşturan 100 veya 200 kelimeye maruz kalacaksınız.

 

2. “Doğru” Kelimeleri Öğrenin.

İngilizce eski bir dil olmakla beraber benzer anlamlara sahip kelime sayısı çok fazladır ama İngilizcede yetkin olmak için o kadar çok kelime öğrenmenize gerek yok. Şunu düşünün: ilk 100 kelime İngilizce metinlerin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturur ve ilk 1000 kelime yaklaşık yüzde 90'ını oluşturur. Aslında sizin “doğru” ilk 1000 kelimeyi öğrenmeniz sizi oldukça yetkin bir kullanıcı haline getirir.

 

3.  Doğru Çalışma Tekniklerini Kullanın

Kelimelerinizi öğrenirken, en iyi çalışma tekniklerini kullanarak daha hızlı öğreneceksiniz. Diğer blog yayınlarımızda bu dil öğrenme teknikleri, ipuçları ve püf noktaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

4. Telaffuzunuzu Geliştirmeye Şimdiden Başlayın

Her zaman daha fazla kelime bilgisi ve daha fazla dil bilgisi öğrenebilirsiniz. Bunların aksine, telaffuz daha sonra düzeltmekte zorlanacağınız bir şeydir. Bu aynı zamanda A0'dan İngilizce'ye başlamanın avantajlarından biridir. Telaffuzunuz üzerinde çalışmaya  erken bir aşamada başlayın. Böylece daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz.

 

5. Erkenden İngilizce İle Konuşmaya Başlayın

Yeni başlayan birisi için İngilizce ile bütün gün konuşmak zor görünebilir, ancak bu göründüğü kadar zor değildir. İngilizceyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenin birçok kolay ve eğlenceli yolu vardır. İngilizcenin  konuşulduğu bir ülkeye seyahat edemeseniz bile  İngilizce konuşmak için birçok fırsat vardır.

  • Haftalık veya iki haftada bir dil ortağıyla görüşün. Dil partnerinize zamanları için ödeme yapabilirsiniz. İngilizce Zamanı en iyi yabancı konuşan öğretmenleri sunar.

  • Bir sohbet kulübüne katılın. Birçok şehirde ve okulda konuşma kulüpleri var. Bu konuşma kulüplerinden birine katılabilir ya da English Time öğrencisi olarak, hayatınız boyunca her gün 50 dakika boyunca konuşma kulübü ve diğer etkinliklerimize gelebilirsiniz.

  • Çevrimiçi ve çevrimdışı özel dersler alın. Birçok web sitesi çevrimiçi özel ders sunmaktadır. English Time, alanında sertifikalı ve özenle seçilmiş en iyi öğretmenlere sahiptir.

 

6. Gerçekci Olmayan Öğrenme Tekniklerinden Uzak Durun

Tıpkı sıkı çalışmayı gerektiren herhangi bir şey gibi, bir dili hızlı bir şekilde öğrenme konusunda dolaşan efsaneler de çoktur. Ancak gerçek şu ki, İngilizce öğrenmek için zaman ve emek vermeniz gerekecektir.

 

7. Kendinizi Düzenli Olarak Test Edin

Sınava girmeyi planlamak, daha hızlı öğrenmek için kendinizi motive etmenin harika bir yoludur. Kendinizi düzenli olarak farklı şekillerde test etmeye çalışın. Bir ders kitabından öğreniyorsanız, her bölümün sonundaki alıştırmaları tamamlayın. Çevrimiçi testlerden de faydalanabilirsiniz.

 

8. Eğlenmeyi Unutmayın

Eğlenmek öğrenmek için en iyi yöntemdir. Bu yüzden dil öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi unutmayın. Tv şovları ve Youtube izlemek ya da oyun oynamak bunlara örnektir. Sonuçta, bir dili öğrenmenin en iyi yolları sizin için etkili olanlardır. Bu yüzden sürecin tadını çıkarın!

 

Bir dil öğrenmek, ihtiyacınız olduğu kadar uzun sürebilir. Biriyle yarışmak zorunda değilsiniz. Belirli bir zaman kısıtlamanız yok ise bu süreci olabildiğince doğal ve eğlenceli bir hale getirmeyi unutmayın. English Time’da kendi hedeflerinize göre farklı hızlarda ve hedeflerde sınıflara katılabilir, İngilizceyi eğlenerek ve sohbet ederek yabancı öğretmenlerimiz ile beraber öğrenebilirsiniz.