Günümüzde birçok insan kısa veya uzun süreli olmak üzere yurt dışında çalışmayı ister ve bunun için çok çalışarak gerekli sertifikaları ve tecrübeleri edinirler. Buna rağmen karşılarında bulunan en büyük engellerden birisi İngilizce kullanarak CV hazırlamaktır. English Time, bir dil okulundan fazlası olarak sizin için İngilizce kullanarak CV’nizi en iyi şekilde yazmanızı sağlayacak 10 ipucunu bir araya getirdi. Hadi beraber inceleyelim. 

 

1. Firmanın Diğer Çalışanlarının CV’lerini inceleyin

Günümüzde birçok şirket, çalışanlarının CV’lerini online paylaşım sitelerinde halka açık bir şekilde yayınlarlar. Yayınlanan bu CV’leri incelemeniz ve içlerinden en popülerlerini kendi CV’niz için bir şablon olarak kullanmanız size yardımcı olacaktır. Ayrıca bunun ile ‘‘İngilizcemde hatalar var mı?’’ şeklinde olan şüpheleriniz aklınızdan kalkacaktır. Bu CV’leri şablon olarak kullanmasanız bile genellikle İngilizce CV hazırlarken kullanılan kelimeleri tanımak için bu mükemmel bir fırsat olacaktır.

 

2. CV’lerde de Kullanılan Popüler Kelimeleri ve Eş Anlamlılarını Öğrenin

Bir CV ya da rapor hazırlanırken kullanılan iş dünyası İngilizcesi, normal günlük İngilizceden çok farklıdır. Bundan dolayı CV’lerde bu raporlarda kullanılan kelimeleri ve onların eş anlamlılarını öğrenmenizde çok önemlidir. Bir CV’de bir kelimeyi birden çok kullanmanız gerekmesi oldukça olası bir durumdur. Böyle durumlarda birebir aynı kelimeyi kullanmaktansa eş anlamlısını kullanmak daha etkili olacaktır. Aynı zamanda bu İngilizce seviyenizin bir göstergesi olacak ve İngilizce bilenle bilmeyeni ayırt etmede kullanılan kriterlerden biri olacaktır. 

 

3. Başvurduğunuz Ülkeye Uygun Kelimeler Kullanın

İş ilanınızda İş Dünyası İngilizcesi kullanmanızın yanında o ülkede sık kullanılan kelimelere de dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin İngiltere ve Amerikada aynı anlama gelse bile sık kullanılan kelime farklı olabilir. Bu farklılıklara dikkat etmeniz sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacak bir etken olabilir. 

 

4. CV’nizi Düzenleyin

Başvuracağınız ülkeyi ve firmayı seçtikten sonra sıradaki adım olarak o ülkede sık kullanılan kelimeleri öğrendiniz. Şimdi sıradaki aşamada en önemli nokta CV’nizi bu bilgilere göre düzenlemek olacaktır. Bu düzenlemeleri yaparken çalıştığınız meslekte önemli olan yeteneklerinizi vurgulamayı ve bunu yaparken uygun kelimeleri kullanmayı unutmayın. 

 

5. Dil Beceleriniz Konusunda Gerçekci Olun 

Farklı ülkelerde iş başvurusu yaparken belki de en önemli noktalardan biri İngilizceyi ne kadar iyi bildiğinizdir. Bundan dolayı bazı insanlar İngilizce yeteneklerini abartabilir ve olduğundan daha yüksek gibi göstermeye çalışabilir. Uluslararası iş sektöründe çok yaşanan bu durumdan dolayı işe alım yapan personeller çoğu zaman ilk görüşmenizden İngilizcenizi ölçmeye çalışacaktır. Bundan dolayı İngilizce seviyeniz konusunda gerçekci ve dürüst olun. Mümkün ise İngilizce seviyenizi IELTS ve TOEFL gibi uluslararası sınavlar ile belgeleyerek iş verenlere gerçekci bir kanaat ile gidin. Bu sınavlar her ülkede geçerli oldukları için başta zahmetli ve pahalı gelselerde bir kez kazanıldıktan sonra işe girme olanaklarınızı çok fazla arttıracaktır.

 

6. Fotoğraf Eklemek Konusunda Dikkatli Olun

CV’nize fotoğraf eklemek her ne kadar Türkiye’de yaygın bir uygulama olsa bile  ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde asla fotoğraf eklememelisiniz. Buna rağmen, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde bir fotoğraf eklemeniz faydalı olacaktır. Böyle bir durumda başvurduğunuz ülke ve şehrin genel tercihini önceden araştırmak ya da birisine danışarak öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Ne yazık ki, birçok başarılı insan fotoğraf eklememesi gerektiği bir ülkede CV’sine fotoğraf eklediği için profesyonel görülmeyerek elenmiştir! 

 

7. Avrupa Ülkelerinde Genel Geçer Kabul Edilen Europass’i İnceleyin

Özellikle Avrupa ülkelerinde çalışmayı düşünüyorsanız aslında sizin işinizi çok kolaylaştıracak bir yöntem bulunmaktadır! Bundan dolayı kendinizi hangi belge eklenmeli ya da fotoğraf eklenmeli mi eklenmemeli mi diye düşünüp yormanıza gerek kalmaz. Europass, Avrupa ülkelerinde çalışan veya çalışmak isteyen insanlar için hazırlanmış ve sık kullanılan bir CV şablonudur. Siz de Europass şablonu ile CV’nizi hazırlayarak tek seferde birçok Avrupa ülkesinde doğrudan geçerli bir formatta CV ye sahip olabilirsiniz.

 

8. Farklı Ülkelerdeki Küçük Ayrıntılara Dikkat Edin!

Her ülke işe alım yaparken farklı ayrıntı ve bilgilere dikkat edebilir. Örneğin Amerikada yaşınızı eklemeniz bir beklenti iken bu farklı bir ülkede gereksiz bir bilgi olabilir. Bu küçük ayrıntıları önceden araştırıp öğrenmeniz ve bunları da CV’nizde dahil etmeniz sizi o kültür ve ülke hakkında daha bilgili gösterecek ve işe alınma şansınızı arttıracaktır. 

 

9. CV’nizdeki Birimlere Dikkat Edin

Daha da fazla ayrıntıya odaklanırsak bazı ülkeler Türkiye’de olduğundan farklı birimler kullanabilir. Bunlardan en önemlisi ülke kodunun farklı olmasıdır. Bu yüzden numaranızı yazarken ülke kodunuzu dahil etmeyi unutmayın. Hatta belki ay, gün ve yıl sırasına dikkat etmeniz bile önemli olabilir. Olabildiğince detay odaklı olun. Bu sizi kesinlikle bir adım öne çıkaraktır. 

 

10. Yardım İsteyin

Kendinizi her zaman geliştirebileceğiniz gibi CV’nizide sizi en iyi şekilde yansıtması için olabildiğince geliştirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda küçük ayrıntılar bile önemli olacağı için yardım istemekten çekinmeyin.