Yurtdışında yaşamak ve dil öğrenmek, İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından birisi olabilir. Buna rağmen her öğrencinin bu konudaki tecrübesi birbirinden farklıdır. Bunun sebebi ise yurtdışına gitmeden önce ve gittikten sonra yapılan hazırlık ve çalışmaların farklı olmasıdır. Peki yurtdışında dil okurken başarılı olmanın sırrı nedir? English Time olarak sizin için yurtdışında dil okurken başarılı olmak için dikkat etmeniz gerekebilecek 10 ipucu hazırladık. Hep beraber bunları inceleyelim. 

 

1. Yurtdışına Gitmeden Önce Planlamalar Yapın    

Farklı bir ülkeye gitmek aslında çok da kolay bir şey değildir. İhtiyacınız olan ve daha sonra olabilecek belgelerin tamamını hazırlamanız ve yanınıza almanız, gerekli başvuruları yapmanız ve oraya gittiğinizde okuyacağınız okul ile kalacağınız yeri önceden ayarlamanız gerekir. Ayrıca farklı bir ülkede nasıl zaman geçireceğinizi, kültüründeki farklılıkların neler olduğunu ve orasının yaşam stiline nasıl ayak uydurabileceğinizi bilmeniz de size yardımcı olacaktır. Bundan dolayı yurtdışına çıkmadan önce hazırlıklar yapmanız ve olası hareketlerinizi planlamanız önemlidir. Bunu yapmak her zaman kolay olmasa da English Time bu planlama aşamalarının hepsinde sizin ile beraber bulunur ve olası en iyi sonuçları elde ettiğinizden emin olur. 

 

2. Hedefler ve Bunları Gerçekleştirmek için Aksiyonlar Belirleyin

Yurtdışında eğitim almak, İngilizce öğrenmek için eğlenceli, heyecan verici ve çok faydalı bir tecrübedir. Her saniye İngilizce ile yaşamanız gerekir ve yeni bir kültürü öğrenmenin motivasyonu İngilizce öğreniminiz için çok etkili olabilir. Bazı öğrenciler ise yurtdışında İngilizce öğrenirken biraz hedefsiz hissedebilir ya da hedeflerini unutup sadece eğlenmeye odaklanabilir. İşte bu sebepten dolayı yurtdışına çıkmadan önce hedefler belirlemeniz ve bu hedefleri gerçekleştirmek için alacağınız aksiyonları sıralamanız sizin için faydalı olabilir. Güzel bir hedef örneği “Günde 25 yeni kelime öğreneceğim.” iken, alacağınız aksiyon “Hergün çevremden 25 objenin adını pratik edeceğim.” olabilir.

 

3. Kültürü Özümsemeye Çalışın

Herhangi bir dili öğrenmenin en önemli aşamalarından birisi o dilin kültürünü öğrenmektir. Bu İngilizce için de olabildiğince gerçek bir doğrudur. Bir dilin kültürünü özümsemek hem sizin motivasyonunuzun artması hem de o dile dair daha çok bilgi öğrenmeniz demektir. Bu yüzden yurtdışına çıktığınızda oranın kültürü ile iç içe olmanız ve her fırsatta yerliler ile iletişim kurarak daha çok bilgi öğrenmeye çalışmanız önemlidir. Böylece İngilizce öğrenmeniz ve pratik etmeniz için beklenmedik fırsatlar doğabilir ve daha sonra ülkenize geri döndüğünüzde anlatabileceğiniz bir çok hikayeniz olmuş olur. 

 

4. Yeniliklere Açık Olun

Farklı bir kültürünü öğrenmek ve onlar ile iç içe yaşamak demek aslında farklı gelenekler ve yenilikçi düşünceler ile beraber yaşamak demektir. Yurtdışına dil öğrenmeye giden öğrenciler için önemli noktalardan birisi yeniliklere açık olmaktır. Her ülkenin ve kültürün kendi yaşam tarzları ve alışkanlıkları bulunur. Bu başta sizin için alışması zor ve çok farklı bir kavram olarak görünse bile zaman ile alışabileceğinizden emin olup bu yeniliklere açık olmanız önemlidir. Bu yenilikleri öğrenmeniz sizin kişisel gelişiminiz için de çok önemlidir. 

 

5. İnsanlar ile İletişim Kurun ve Onlara Sorular Sorun

Bütün insanlar yabancı birisi ile konuşurken heyecanlanabilir veya çekingen olabilir. Bu yabancı ülkelerde yaşayan insanlar için de aynıdır! Bundan dolayı çevrenizde bulunan insanlara bol bol sorular sormaktan ve onlar ile sohbete geçmekten çekinmeyin. Onlara kendi kültür ve Türkiye’deki yaşam tarzından bahsedebilir ve onların hayatları ve kültürleri hakkında daha çok şey öğrenebilirsiniz. Bu da İngilizcenizin gelişmesi için ihtiyacınız olan yegane şeydir. 

 

6. İngilizce Öğrenmekle Kalmayın, Farklı Şeyler de Deneyin!

Farklı bir ülkeye dil öğrenmeye gittiniz diye bunu sadece dil kursu ve ders çalışmak ile sınırlamayın. Farklı bir ülkede dil öğrenmenin en büyük avantajı dilin sadece kurslar ile kısıtlı olmaması ve hayatın bir parçası olmasıdır. Hangi aktiviteyi yaparsanız yapın daima İngilizceyi kullanmanız gerekeceği için aslında yaptığınız aktivite İngilizce öğrenmeniz için faydalı olacaktır. Bu yüzden olabildiğince farklı aktiviteleri deneyimleme fırsatını kaçırmayın! Örneğin Miami’de surfing ya da İspanya’da dans etmeyi öğrenmek gibi. Ayrıca bu aktiviteler sizin motivasyonunuz için de iyi olacaktır. 

 

7.  Ailenizi ve Arkadaşlarınızı Özleyeceğinizi Bilin ve Buna Hazır Olun

Aile ve arkadaşlar hayatımızda büyük bir yer kaplar. Farklı bir ülkeye gitmek onlardan ayrı kalmanız ve sadece görüntülü konuşmalar ile onları görebilmeniz demektir. Ayrıca saat farkından dolayı onlar ile konuşmanız her zaman olası veya kolay olmayabilir. Bu yüzden böyle hissetmenin normal olduğunu ve özellikle ilk birkaç hafta böyle hisler ile dolabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Böylece kendinizi buna hazırlayabilir ve bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz.

 

8.  Harcadığınız Para Konusunda Dikkatli Olun

İnsanlar genellikle yurtdışına çıkmadan önce çok dikkatli şekilde hesaplamalar yapar ve özellikle para konusunda dikkatli seçimlerde bulunurlar. Özellikle kur farkının artması ve korona pandemisi sonrası dil okullarına olan ilginin artması ile yurtdışında eğitim almak önceye göre daha pahalı ve zahmetli hale gelmiştir. Bundan dolayı olabilecek en iyi fiyatları ve eğitimi aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Bunun için English Time’a başvurabilirsiniz. Yurtdışında farklı anlaşmalı okullarımız ile sizin için en iyi fiyatları sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca yurtdışına çıktıktan sonra da harcamalarınız konusunda dikkatli olmanız önemlidir. 

 

9. Yeni Bir Sosyal Çevre Edinin

Yurtdışında bir dil okulunda okumak demek farklı kültürlerden ve ülkelerden gelen öğrenciler ile beraber iç içe eğitim almak demektir. Onlar ile iletişime girmek ve sohbet etmek de sizin için çok önemli noktalardan biridir. Herkes İngilizce konuşacağı için ister istemez İngilizceyi kullanmanız gerekecek ve farklı yapıları daha kolaylıkla öğreneceksiniz. Ayrıca yerli insanlar ile de iletişime geçmek, onları yakından tanımak sizin için mükemmel bir pratik fırsatıdır. 

 

10. Her Fırsatta Pratik Yapın

Bütün bunları yaparken yurtdışına neden çıktığınızı unutmayın! Farklı kişiler ile yakın arkadaşlıklar kurmak, farklı hobiler denemek ve yeni bir kültürü öğrenmek güzeldir. Bunları yaparken aynı zamanda İngilizce öğrendiğinizden de emin olun. Bunun için elinize geçen her fırsatta pratik yaptığınızdan, yeni kelimeler öğrendiğinizden ve farklı gramer yapılarını kullandığınızdan emin olmanız önemlidir.